ЗЕМЕДЕЛСКИ ИНСТИТУТ - ШУМЕНСТЕВИЯЕСТЕСТВЕН ПОДСЛАДИТЕЛСтевия (Stevia rebaudiana Bertoni) е многогодишно растение от сем. Астрови. В природата достига до 60-80см височина. Представлява силно разклонен храст с прости листа, бели малки цветчета и добре развита коренова система. Размножаването може да се осъществи чрез семена и по вегетативен път.
Растението е открито от южно-американския учен Бертони около 1887 г. Екстрактът от стевия под формата на стевиозид може да варира по сладост от 100 до 300 пъти повече от захарозата. Листата от стевия съдържат глюкозиди, пектини, витамини, 17 различни аминокиселини, микроелементи, антиоксиданти, ефирни масла.
Установено е, че стевията и екстрактът от нея са незаменими продукти за болни от захарен диабет І и ІІ тип, затлъстяване и заболявания, свързани с нарушена обмяна на веществата. Редица проучвания показват, че стевията е не само напълно безопасна, но и препятства развитието на болести, облекчава състоянието на болни, особено на инсулино зависими диабетици.
Тя е един естествен подсладител, полезен за ежедневна употреба в качеството на оздравителен продукт.
Възможности за отглеждане в БългарияВ Земеделски институт - Шумен са разработени ин витро и ин виво методи за вегетативно размножаване. В условията на нашия климат успешно се отглежда като едногодишно растение с многогодишно използване на коренищата. Разсадът и коренищата се засаждат при полски условия след като са отминали опасностите от слани. След двумесечно отглеждане (преди цъфтеж) храстите се ожънват и се сушат на сянка. До края на октомври се получава още една реколта, след което коренищата се прибират и се съхраняват във влажен пясък или стърготини в помещения където температурата не пада под 5о С.
Размножаване на стевия със семена:Семената се разпределят по повърхността на предварително навлажнен почвен субстрат (смес от торф, пясък и перлит в съотношение 1:1:1), с леко притискане, без допълнително закриване. Веднага се създава влажна камера с полиетиленово покритие, която остава плътна до 4-ти ден, след което до 12-я постепенно се премахва. Поливането става само при нужда, винаги отдолу, без допускане на преовлажняване и отмиране на прорастъците. Температурата в помещението трябва да е 18-20 градуса. Желателно е добро осветление през деня. Масово развитие се наблюдава още на 4-я ден след сеитба. До 19-я ден, част от растенията са готови за пикиране, което се прави на същата почвена смес. Необходими са най-малко два месеца след поникването за получаване на готов разсад, който задължително трябва да премине едноседмично закаляване на открито преди окончателното си засаждане при полски условия.
|
||||
назад |